Bondora portfolio po 12 mesiacoch

Po dvoch mesiacoch znova zverejním svoje štatistiky portfólia. Tentoraz ide o výsledky po roku. Rok je síce už dosť dlhá doba na vyhodnotenie investície, no v p2p pôžičkách to nie je až taká pravda – veľa mojich pôžičiek som uzatvoril až na 5 rokov. Po poslednej komentároch pod týmto reportom som prestal investovať cez sekundárny trh. Na normálnom trhu nie sú pre mňa vhodné pôžičky a automatické investovanie mi tiež nevyhovuje = pomaly sa mi hromadí hotovosť. Doteraz som sa snažil investovať eurá hneď, ako mi na účte naskočili – viď sila compound interestu.

Moje Bondora portfólio po 12 mesiacoch

Váš ročný čistý výnos z investícií 18,02%

Ďalšie čísla:

Aktuálne 785,35€

Po splatnosti 167,15€

Viac ako 60 dní po splatnosti 139,9€

Celkom: 1092,4€

Pre porovnavanie s pred dvoch mesiacov sa pozrite na moje portfólio po 10 mesiacoch. Po splatnosti a overdue stúpli až moc sa mi tak zdá. Dokonca som začal dávať niektoré aktuálne pôžičky na sekundárny trh (odhadujem default). Pridám aj tabuľku, ako som pridal v predošlom reporte:

normálny nákup nákup cez sekundárny trh
Celkovo 710€ 382.43€
overdue 129.5€ / 18.23% 37.5€ / 9.8%
defualt 114€ / 16.05% 25.4€ / 6.6%

Z tej default na sekundárnom trhu pôžičkách mám už 14.35€ splatených a na normálnych pôžičkách 15.5€. Default aj overdue stúpli vo všetkých spomínaných prípadoch. Vymožiteľnosť pôžičiek vybraných na sekundárnom trhu sa zdá lepšia, avšak je to malá vzorka na závery.

Záver:

Konzeravtívny výpočet ROI som videl takýto:

real ROI = Interest received + recovery received – defaults – 50%*overdue -fees(if any)

V mojom prípade:

real ROI = 215.45 + 29.85 – 139.9 – 83.5 – 8.25 = 13.55

Momentálne mám 67,19€ na účte bondore, ktoré nemám investované.

8 comments

 1. >Po poslednej komentároch pod týmto reportom som prestal investovať cez sekundárny trh.

  Lukasi, nechtel jsem te odradit od sekundarniho trhu 😉 vsimni si na bondpicking.com jaka je volatilita Bondu, ale realne tam obchody s markupem max 5% jsou.. Tech 5% je za odfiltrovani pujcek ktere nesplati ani jednu splatku (fraudu) imho OK… Obcas jsou tam i lepsi kaufy, to jak se nekdo rozhodne exitnout sve pozice. Prave diky neexistenci toolu jako bondpicking tam casto prodejci sekaj bondy “na slepo”. Bez spravneho oceneni.

 2. Nevim jestli chces slyset slozitou odpoved ale jde se k tomu dobrat matematicky.

  Potrebujes k tomu znat aktualni riziko defaultu (v %) tveho bondu. To je pro tebe sleva kterou kdyz das na sekundarnim trhu vyjde te to (samozrejme v prumeru) na stejno jako riskovat default.

  Takze pokud prodas s mensi slevou vydelal jsi. Tolik k teorii.

  K posouzeni zda je to realne, co se tyce aktualnich slev (tj cen za ktere se prodavat) muzes vyuzit analyzer sekundarniho trhu, ktery jsem spustil na

  http://BondPicking.com

 3. Ahoj,
  Nie je to lahka otazka. Vo vseobecnosti plati, ze defaultom sa chces vyhnut pripadne ich predat. Ale tazko bude mat o to niekto zaujem par dni pred defaultom ho od teba odkupit.

 4. Zdravim, chcem sa spytat co je lepsie ked mam loan po splatnosti je lepsie predat na sek. trhu tesne pred 60 dnom s tym ze cakam ze snad to splati pred 60 dnom ale nechat to spadnut do splatnosti 60 dni a cakat ze to vymozu ?
  Dakujem

 5. Tak som to sam otestoval. Pre WasFunded=1, AD=1, Country=All (ale staršie ako dva roku ku 16.5.2015 sú len estónske pôžičky, takže to je len EE) a všetkých starších pôžičiek ako 16.5.2015 je 1033. Súčet FundedAmount je 898100.79 a súčet recovery je 432709.15. To znamená, že starším pôžičkám ako dva roky vymohli 48.18%. Tu sú aj nejaké grafy.
  Ešte tam veľa záleží na detailoch. Po správnosti by som mal počítať len tie pôžičky, ktoré išli do defaultu pred 2ma rokmi. Teda nezahrnúť tam tie pôžičky, ktoré boli síce funded 2 roky dozadu, ale do default stavu sa dostali až pred mesiacom. Z takých vymáhať nič nemôžu. Ak zadám filter len Defaul_StartDate<=16.6.2013, ostane mi len 825 pôžičiek. Z toho FundedAmount=391360 a Recovery=290869. Takže pôžičkám, ktore išli do defaultu pred dvoma rokmi vymohli 74.32%.
  Možno by sa to malo filtrovať ešte podľa viacerých parametrov. Keď tak skontroluj svoj výpočet znova alebo ho napíš sem, kto z nás to robí zle.
  PS1:Tých 74.32% je však len z funded amount, teda tam nie je žiadny úrok a poplatky. V podstate 2 roky staré defaulty sú v strate (100-74.32)% s tým, že tie peniaze nejakú dobu "nezarábali".
  PS2: Pivot table som vytvoril v libre office a mal nejaký problém s parsovaním dátumov. Dúfam, že mi tam neušli nejaké pôžičky kvôli tomu.

 6. No, to jsem se díval a u estonských půjček to vycházelo na nějakých 30%, což se mi zdá hodně málo oproti tomu, co píší. Díval jsem se jen na půjčky starší dvou let.

 7. Oni hovoria, ze 60 percent do 2 rokov. Teraz to je ťažko povedať, je tam nedávno otvorený slovensky trh (už aj zavretý kvôli veľa defaultom) a aj Fínsko a Španielsko to asi kazí. Moje údaje ti asi nepomôžu, keďže ich je málo.

  Stačí sa pozrieť do bondora súboru, ako som to urobil ja tu. (hľadaj recovery podnadpis) Stačí z dátového súboru odstrániť nové pôžičky a prípadne obmedziť pôžičky len nejakej krajiny.

 8. Kolik se v průměru vymůže na půjčkách, které jsou v defaultu? Můžeš vynechat ty čerstvé a porovnat ty nejstarší, kolik procent z hodnoty jistiny se vymohlo zpět?

Comments are closed.