Aké veľké dividendové portfólio musím mať, aby som z toho mohol žiť?

Minule mi napadlo, že síce investujem pravidelne každý mesiac, nemám žiadný reálny plán. Pravidelné investovanie je mimochodom veľmi dobrý nápad, podľa viacerých výskumov sa ukazuje, že portfólio má potom väčšiu hodnotu, ako keď investujete len keď si myslíte, že je kríza. Takmer nikto netrafí spodok a vrchol trhu. Opláca sa radšej investovať pravidelne. Včera som si skúsil v rýchlosti počítať, koľko rokov potrebujem investovať, nech je z toho použiteľný pasívny príjem. Spoiler alert, bolo to priliš veľa. Tak sa na to pozrime spolu.

Výdaje

Keďže používam aplikáciu toshl.com každý deň, viem, že za rok 2016 som minul 12 562 eur (1050 eur mesiac). Za prvé tri mesiace 2017 je to zatiaľ 5 700 eur (1900 eur mesiac). Bol som v Indií a lyžovať vo Francúzsku, takže zatiaľ tento rok začína zle, čo sa týka financií. Rátať s tým, že potrebujem 1000 eur mesiac teda vyzerá príliš málo. 2000 eur je zase veľa, ale ak rátam, že dividendový príjem začne byť použiteľný za 20-30 rokov, je to málo (inflácia, …). Momentálne nemám auto, hypotéku či rodinu. Rátajme teda, že potrebujem 2000 euro na mesiac na životné náklady. 24 000 ročne.

Momentálny dividend yield na mojom portfóliu je 4.25%. To znamená, že ak má moje portfólio nákupnú cenu 1000 euro, ročné mi spoločnosti vyplatia na dividendách 42,5 eura. Radšej rátajme s 3% ziskom z dividend. Spoločnosti sa dostanú do problémov a sem tam zrušia alebo znížia dividendu. Viem o spoločnostiach, ktoré vyplácajú dividendu 10 percent, ale očakávať, že to bude robiť 40 rokov bez problémov, je príliš naivné až nereálne.

Potrebné portfólio

24000/3*100 = 800 000. Potrebujem portfólio v hodnote 800 000 eur, aby som mal mesačne z dividend 2000 eur.

Jednoduchý výpočet môže vyzerať takto:

current = 400
years = 30
monthly_percentage = 0.0025
monthly_investment = 400
for _ in range(12*years):
  current += (current * monthly_percentage) # dividend reinvesting
  current += monthly_investment
print(current)

Na prvom riadku nastavím iniciálnu hodnotu portfólia, dajme tomu 400 eur (moja mesačná investícia). years obsahuje počet rokov, pre koľko sa to má počítať. Každý mesiac prirátame k portfóliu 0.25%, čo sú 3% ročne (rátame s tým, že zatiaľ dividendy reinvestujeme!). A monthly_investment je výška investície, o ktorú každý mesiac naše portfólio zvýšime.

A výsledok? 234 077.49 eur. To nie je ani tretina toho, čo potrebujem 🙁 A šetril som na to 30 rokov!

Skúsime to ešte trochu vylepšíť. Počítame s tým, že cena akcií nie je celý čas rovnaká, ale mení sa každý deň. Od roku 1928 do 2014 akcie priemerne stúpli každý rok o 10 percent. 10 percentné zvýšenie portfólia je veľký rozdiel. Nielen, že stúpa cena akcií, ale aj dividenda. DGI stratégia sa zameriava na také akcie, ktorý každý rok zvyšujú dividendu. Zvýšenie dividend bude už započítané v zvýšeni hodnoty portfólia o 10 percent. (BTW, videl som grafy, kde dividendové akcie rastú viac ako index SP500, ale poďme počítať s tými 10 percentami)

Menšia úprava kódu:

current = 400
years = 30
monthly_percentage = 0.0025
monthly_investment = 400
for i in range(12*years):
  if i % 12 == 0: # increase portfolio value once per year
    current *= 1.1
  current += (current * monthly_percentage) 
  current += monthly_investment
print(current)

Výsledok 1 543 960.68 eur je takmer dvojnásobok, čo potrebujeme. Ročná dividenda by z toho bola 46 318 eur a mesačná 3860 eur. Ak v kóde nastavíme years = 20 rokov, hodnota nášho portfólia bude mať 415 101 eur. Čo je zase polovica z toho, čo potrebujeme. Tu pekne vidno ôsmi div sveta v praxi.

Dajme tomu, že by som viac investoval. 800 eur mesačne! V takom prípade sa na 800 000 eur za tých 20 rokov dostanem. Stále je to príliš veľa rokov. Dalo by sa to ešte zrýchliť tým, že v kríze nakupujem viac akcií ako keď sú akcie na vrchole. Nie každý si to ale môže dovoliť a má na to aj žalúdok.

Záver

Celý tento výpočet je len teoretický plán založený na odhadoch a histórií. Nikto nevieme, ako sa budú akciové trhy ďalej vyvíjať. Určite sa každý december nezvýší cena všetkých akcií o 10 percent a iné mesiace bude rovnaká. Investovanie do akcií je rizikové a môžeme ľahko o všetko prísť (neboli by sme prvý, ani posledný ), treba diverzifikovať či už s fondami alebo ine odvetvia (P2P, …)/offline. A zlaté pravidlo, investovať len to, čo môžem stratiť.

EDIT: Zabudol som na daň z dividendy, čize z každej dividendy by som mal odratat 15%. 🙁

4 comments

 1. To zvysovanie dividend je podla mna zcasti uz zahrnute zvysovanim value portfolia o 10 % rocne. Tym ze zvysim value, zvysujem aj dividendu.

 2. Ahoj,

  je potreba zahrnout i rust dividend. Muj prumerny cisty divi yield je 4 % a prumerny rust dividend za ty 2 roky je 7 %. Jasny, nebude se vzdy takto darit, na druhou stranu kdyz na trhu tece krec, je levne na prikoupeni a neni nic krasnejsiho, nez sledovat cyklicke spolecnosti, ktere se po krizi zotavuji a zvedaji dividendy v radu desitek procent po tom, co jsi prikoupil 🙂

  Nekdy investuji vice, nekdy mene. Porad ale musis mit na pameti, ze poplatek si ukousne z tveho vydelku. Pokud se nudis, radsi vyuzij cas na poradnou analyzu spolecnosti a o to udelas chytrejsi rozhodnuti. Ze zacatku jsem taky jen nakupoval nove a nove akcie, ted mam portfolio o cca 30ti firmach a pomalu brzdim. Cestovani je take ma vasen, nastesti si to mohu dovolit v ramci prace a jeste za to dostavam pekne zaplaceno 🙂 Tak doufam, ze oba dosahneme nasich vysnenych cilu.

 3. Hm, jeden nakup mesacne mi pride malo, to by som sa nudil 😀 Radsej tri. Ale pomaly zvysujem priemernu cenu nakupu, mozno sa tam coskoro dostanem. Len by som musel ovela viac setrit, zatial vacsinu minam na cestovanie. Bolo by to mesacne euro navyse, co sa mi nezda az taky rozdiel.

  Pro výpočet budoucích pasivních příjmů doporučuji využít excel, kde se dá krásně promítnout reinvestování dividend včetně jejich růstu v čase.

  Skus moj digrin.com 🙂 mam tam aj reinvesting dividend, ale do buducnosti tam zatial ziadne predikcie nemam, kedze to degiro nepodporuje, nechce sa mi to pridavat.

  Mým cílem je 25 000 CZK (asi ekvivalent 1 000 EUR) měsíčně za 8 let. Také tomu odpovídají sumy, které investuji. Se vším zmíněným růstem a reinvesticemi mi to vychází zhruba na 5 000 000 CZK k zainvestování, což bych do těch osmi let měl stihnout.

  tak to by si mal investovat tak 50k mesacne, to congrats ak sa dari 🙂

 4. Ahoj,

  už přes dva roky investuji podobně jako ty. I přes nízký poplatek u Degiro, bych ti doporučil uskutečnit jeden nákup měsíčně za 300 EUR spíše, než tři nákupy po 100 EUR. Ušetříš tím za poplatky. Pro výpočet budoucích pasivních příjmů doporučuji využít excel, kde se dá krásně promítnout reinvestování dividend včetně jejich růstu v čase.

  Mým cílem je 25 000 CZK (asi ekvivalent 1 000 EUR) měsíčně za 8 let. Také tomu odpovídají sumy, které investuji. Se vším zmíněným růstem a reinvesticemi mi to vychází zhruba na 5 000 000 CZK k zainvestování, což bych do těch osmi let měl stihnout.

  Ať se ti daří 🙂

Comments are closed.