Investovanie do akcií s rastúcou dividendou

Čoraz častejšie čítam o dividendových akciách, ako napríklad tu, tu a tu. Ja som pred rokom programoval menší portfólio manager v rámci bakalárskej aj diplomovej práce. Zameriaval som sa na stratégiu investovania do rastúcej dividendy. Po škole som začal pracovať a teda som mal aj nejaké tie financie na investovanie podľa tejto stratégie.

Beriem to skôr ako odkladanie si na dôchodok miesto banky (kde mám minimálny úrok) do rizikovejších investícií. Je to investícia, čiže som pripravený na stratu. Pred investíciou si prečítam len pár informácií o akcií a investujem, je dosť možné, že robím zle investície a nikomu neodporúčam ma nasledovať. Snažím sa to brať ako nepotrebné peniaze a rátam s tým, že to môže klesnuť aj o vyššie desiatky percent (už tu bola kríza, kde klesli akcie o 80%). Nebojím sa robiť rizikovejšie investície, keďže som ešte relatívne mladý a aj keby o tie peniaze prídem, beriem to ako skúsenosť užitočnejšiu než to držať v banke.

Prvú akciu som kúpil 8.12.2015 ako 25 ročný $110. Išlo o Walt Disney Company a 18.12.2015 mal ísť do kín nový film Star Wars: The Force Awakens po dlhej dobe, keď Walt Disney kúpil práva od Lucasfilmu. Keďže máme futbalový team Impérium a spoločnosť spĺňala niektoré podmienky DGI, kúpil som. Je to ten náhodný nákup, má výjsť nový nintendo switch, kúpim akcie Nintenda. Očakával som, že nový Star Wars film zarobí -> cena akcie stúpne. Film bol najúspešnejším Star Wars filmom. Dokonca tretí celosvetovo.

Na moje počudovanie ale akcia klesla pod $98 do mesiaca. Ja som 13.1.2016 kúpil ďalšiu akciu. O ďalší mesiac klesla cena akcie na $88. To teda nebola dobrá prvá investícia, aj keď ja som mal pár článkov o investovaní prečítaných a bol som pripravený na pokles. 10.2.2016 som kúpil ďalšie 2 akcie za $88. Celý rok bola táto investícia u mňa v strate, až teraz po roku a pol je to 15% XIRR plus. 

Nechcem tu rozoberať každý môj nákup, ani vysvetlovať stratégiu, ktorej sa cca snažím držať (koho zaujíma je cca vysvetlená v mojej práci – skôr bakalárke pre základy). Týmto článokm chcem oznámiť, že nejaké to investovanie do akcií robím a sem tam sem možno pridám nejakú zaujimavosť a report, ako na tom som.

Akcie nakupujem zatiaľ čisto len americké a cez Degiro. Tu je moje dividendové portfólio. Momentálne mám až príliš veľké XIRR a pomaly aj padá. Vďaka CMI a STX som mal pred pár mesiacmi XIRR 45%.

3 comments

 1. Ahoj, diky za odpoved. Za popis novinek ve strategii budu rad. Sam si myslim, ze jsem stale v naivni fazi, takze jakakoliv nova myslenka bude fajn.

 2. Ahoj Martin, pridal som si a do citacky. Vyzera to, ze mi prestal fungovat mail server na blogu, tak to fixnem. A asi toho zacnem pisat viac, aj ked hluposti alebo len rychle otazky.

  Co sa tyka dividendovych akcii, vacsinou ako to robim je popisane v tych pracach spomenutych na zaciatku. Nieco sa zmenilo, tak to mozno popisem v dalsom clanku. Stale to robim naivne, nevenujem tomu vela casu. Takze nerad by som, aby sa niekto inspiroval a prisiel o peniaze.

  Ak si pisal koment len pre link, tak sa ti to podarilo 🙂 Kazdopadne tvoj blog vyzera zaujimavo a z minutoveho prejdenia ma aj uzitocne info. GL a nech ti to vydrzi.

 3. Ahoj, mas opravdu rozsahle portfolio, ale libi se mi, jak investujes pravidelne. Nenapsal bys podrobneji o tve strategii? Pokud by te zajimalo, jak to zkousim ja, tak najdes na mem blogu http://www.akcie2.cz

  Mej se,
  Martin.

Comments are closed.